polska strona z krawatami  

do strony głównej

Historia

historia krawatów Jak większość wynalazków powstanie krawata jest bezpośrednio związane z działaniami wojennymi. W 1660 roku, podczas obchodów zwycięstwa nad Turkami regiment wojska chorwackiego wizytował Paryż. Zwycięscy bohaterowie wojny zostali przedstawieni francuskiemu władcy Ludwikowi XIV.

Król ten znany był z uwagi jaką poświęcał strojom. Toteż nie uszły jego uwadze, zawiązane na szyjach chorwackich Ludwik XIV i krawatoficerów kolorowe jedwabne chusteczki. Ludwik XIV tak uległ fascynacji, iż utworzył własny regiment nazwany 'Royal Cravattes'. Tak więc słowo krawat pochodzi bezpośrednio od wyrazu Chorwat. Póżniej Król 'Słońce' zatrudniał specjalnego 'cravatiera', który miał za zadanie wyłącznie dbać o jego 'cravates'.

Wkrótce obyczaj noszenia krawatów przeszedł również do Anglii i innych części Europy. Od tego czasu żaden dżentelmen nie mógł uważać się za dobrze ubranego jeżeli nie miał czegoś zawiązanego wokół szyi, im bardziej dekoracynego tym lepiej.


Ostatnie badania wykazują, iż krawat może być starszy niż nam się wydaje. Już ponoć żołnierze chińskiego cesarza Shi Huang Ti (260-209 p.n.e.) nosili wokół szyi chusty. Również starożytni legioniści rzymscy nosili szale zwane 'Focale'.

          noclegi w warszawie

Ze zwisem męskim w Polsce to było tak. W latach bodajże siedemdziesiątych rząd PRL obiecał narodowi, że nie bedzie podwyżek cen. Naród się cieszył. Jednakże kasa państwa potrzebowała gotówki. Dlatego zastosowano taki myk: wprowadzano stare towary pod nowymi nazwami. I tak np. młotek nazywał się 'wbijacz do gwoździ', slipy - 'trójkat męski elegancki', a krawat - 'zwis męski'. Ceny młotka, slipow i krawatow nie zmieniły się. Jednak nie można ich było nigdzie kupić. Za to każdy mógł nabyć wbijacz, trójkat czy też zwis, ale po cenie dużo wyższej. I tak to było.

Pozdrawiam,
Łukasz Bakuła.

lukasz@bakulik.art.pl
www.bakulik.art.pl


AKTUALNOŚCI

Zabytkowy krawat opasującyLudwik XVI szyję króla Francji Ludwika XVI przed swoją egzekucją 21 stycznia 1793 roku, nie znalazł amatora na aukcji zorganizowanej we francuskim zamku Cheverny (Loir-et-Cher), w centrum kraju i został wycofany z licytacji. Szyty białą nicią krawat był wystawiony na aukcji za cenę wywoławczą 8 tysięcy EURO.

Tuż przed egzekucją, Ludwik XVI ofiarował krawat budowniczemu o nazwisku Vincent, który w swoim czasie oddał usługi rodzinie królewskiej. Vincent, zgilotynowany niedługo po królu, zostawił krawat w spadku swojej żonie. Zabytek pozostawał w rodzinie Vincentów od 1793 roku.
Alain Jocard (AFP - lundi 2 juin 2003, 8h44)



Lekarski krawat siedliskiem bakterii

Noszone przez lekarzy krawaty mogą sprzyjać przenoszeniu chorobotwórczych bakterii - poinformowano na noworleańskim zjeździe American Society for Microbiology.

Naukowcy z nowojorskiego szpitala na Queens wykryli chorobotwórcze bakterie niemal na połowie (47,6 procenta) krawatów noszonych przez medyczny personel szpitala - lekarzy, asystentów, studentów medycyny.

Krawaty ochroniarzy w tych samych szpitalach były zakażone osiem razy rzadziej - zapewne dlatego, że nie wchodzą oni w bliski kontakt z chorymi.

Zdaniem naukowców powinno się brać pod uwagę fakt przenoszenia bakterii za pośrednictwem często noszonej, ale raczej rzadko czyszczonej części garderoby, jaką jest krawat. Być może lekarze w ogóle nie powinni nosić krawatów, gdy badają pacjentów.

Uważa się, że noszenie krawata działa dodatnio na samopoczucie pacjenta, ponieważ schludny wygląd jest oznaką profesjonalizmu i budzi zaufanie. Starsi wiekiem i stanowiskiem lekarze oraz administracja szpitali zwykle popierają noszenie krawatów.
2004-06-04 (PAP)



Ponizej zapraszamy do obejrzenia historii krawata po angielsku



Zobacz jak się podrywalo partnera w czasach historycznych



e-mail home | węzły | listy | pielęgnacja | o nas | TV 

www.krawat.pl © 1999-2014