film w krawacie  

do strony głównej

Tarnation

TARNATION

Jonathan CaouetteTARNATION debiut filmowy Jonathana Caouette, wyznacza nowe granice koncepcji filmu dokumentalnego. Caouette dokumentował swe życie od kiedy ukończył 11 lat. TARNATION to psychodeliczny wir zdjęć, fragmentów zarejestrowanych kamerą Super-8, wiadomości nagranych na automatycznej sekretarce, wideo-dzienników, amatorskich filmów krótkometrażowych, cytatów z popkultury lat 80. i rekonstrukcji autentycznych zdarzeń z życia reżysera, które wspólnie tworzą epicki portret amerykańskiej rodziny rozdzieranej problemami i konfliktami, a spajanej potęgą miłości.Historia TARNATION rozpoczyna się w roku 2003, gdy Caouette dowiaduje się, że jego matka w ich rodzinnym domu w Teksasie przedawkowała lit. Caouette musi wrócić w rodzime strony, by się nią opiekować i tym samym zmierzyć się z duchami przeszłości. Przeszłości pełnej chorób psychicznych, zaniedbań i maltretowania. Dzięki materiałom archiwalnym obserwujemy dorastanie Jonathana Caouette, próby ucieczki z rodzinnego piekła w teatr muzyczny i horrory klasy B, a także proces formowania się jego homoseksualnej tożsamości przez popkulturę.

Renee w tarnation Po przenosinach w wieku dwudziestu paru lat do Nowego Jorku i odnalezieniu spokoju przy pomocy oddanego partnera, Caouette odkrywa, że więzów rodzinnych nie da się nigdy do końca zerwać. Na nowo zaczyna budować związek z inną ofiarą burzliwego dzieciństwa - swoją własną matką, Renee.

W TARNATION zawarto fragmenty prywatnej kolekcji fotografii Caouette, jego domowych nagrań wideo i audio, dzienników rejestrowanych na filmowych taśmach, wiadomości z automatycznej sekretarki, klipów z produkcji hollywoodzkich i piosenek popowych, a także wycinki z jego filmów krótkometrażowych. Choć nie da się zaprzeczyć, że TARNATION jest w zasadzie dokumentem, to porusza się on w zdecydowanie szerszym kontekście, będąc jednocześnie krótką historią życia pewnej rodziny i popkultury dwudziestego wieku, przedstawionych w formie gorączkowego majaku. Druzgocąca, lecz jednoczesnie pełna nadziei wizja Caouette przeradza się w piękne i poruszające studium nad niespokojną duszą Ameryki.

TARNATION to naturalistyczny i zmysłowy obraz autodestrukcji oraz ponownych narodzin, zwiastujący nadejście nowego, wyjątkowego wizjonera filmu. Film jest nieco przydługi, ale dzięki temu nabiera jeszcze więcej naturalności, świata kręconego amatorską kamerą. Niezły montaż i wspaniała muzyka, która daje inny wymiar tej produkcji.reżyseria
Jonathan Caouette

scenariusz
Jonathan Caouette

zdjęcia
Jonathan Caouette

muzyka
John Califra
Max Avery

montaż
Jonathan Caouette
Brian A. Kates

dźwięk
Jonathan Caouette

występują
Renee Leblanc, Jonathan Caouette, Adolph Davis, Rosemary Davis, David Sanin Paz, Michael Cox, Dagon James

nagrody
FF Londyn 2004 - Sutherland Trophy, Nagrody Krytyki Filmowej Bostonu 2004 - nagroda za najlepszy debiut, IFP Los Angeles 2005 - nagroda za najlepszy dokument, Stowarzyszenie Krytyków San Diego 2004 - nagroda za najlepszy dokument, Glitter Awards 2005 - nagroda za najlepszy dokument, Chlotrudis Awards 2005 - nagroda za najlepszy dokument.  

  USA
rok produkcji: 2004
czas trwania: 88 minut
kolor - Dolby SR - format 1:1,85


videofilmowanie

powrót | wywiad z reżyserem |


e-mail home | węzły | nazewnictwo | listy | historia | o nas | TV | pielęgnacja | realizacje video

www.krawat.pl © 1999-2006